Aktuality

Oblasť ekológie, trvalo udržateľného rozvoja a obehovej ekonomiky v súčasnosti čoraz viac naberá na význame. Klimatické zmeny a znečisťovanie životného prostredia kladú pre spoločnosť nové výzvy a vyžadujú si zodpovednejší prístup sa od všetkých nás. Našu budúcnosť má vo svojich rukách každý z nás. Preto je dôležité upozorňovať na túto problematiku a viesť hlavne mladých ľudí k zodpovednejšiemu správaniu.

"Dňa 14. a 15.12.2021 sa v rámci implementácie projektu Find your way - ""Nájdi si cestu na trh práce"" programu spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko uskutočnili Workshopy s Personálnou agentúrou. Účastníci mali možnosť individuálnej konzultácie so zástupcom personálnej agentúry formou vstupného pohovoru. Cieľom workshopu bolo informovať o súčasnej situácii na pracovnom trhu, predstaviť účastníkom voľné pracovné pozície, informovať o možnostiach rekvalifikačných kurzov a urobiť evidenciu účastníkov za účelom oslovenia v prípade vzniku nových pracovných ponúk. "

Máš zaujímavý nápad ako zlepšiť environmentálny chod tvojej školy a jej okolia? Potom hľadáme práve teba! Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia v rámci projektu „Zlepšime environmentálnu zodpovednosť žiakov!“ organizuje súťaž "Zlepši školu a jej okolie" pre všetkých žiakov základných a stredných škôl. Súťaž je zameraná na tvorbu projektu a aktivít, ktoré pomôžu škole zlepšiť separovať odpad, recyklovať a správať sa ekologickejšie. Prihlás svoj tím do súťaže, navrhni zaujímavý projekt a vyhraj atraktívne ceny. So svojim nápadom sa navyše môžeš pochváliť na spoločnom stretnutí najlepších tímov.


Projekt SKHU Local+1, ktorý je súčasťou Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát, sa už pomaly blíži do cieľa. Nedávno sme Vám ukázali, ako pokročila jedna časť projektu v obci Gagyapáti, kde sa budú vyrábať ovocné šťavy a pražené semiačka. Dnes by sme Vám radi ukázali, ako pokročil projektový partner BARTRANZ s.r.o. v Buzici, kde sa bude lisovať tekvicový olej. Obnova skladu už prebehla, čaká sa už iba na montovanie potrebnej techniky a zariadenia, a potom sa už môžeme tešiť na lokálne produkty vyrábané v týchto závodoch.

Radi by sme Vám predstavili pokrok ďalšieho z projektových partnerov Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Na priložených fotkách môžete vidieť, ako v obci Gagyapáti vznikajú dva závody na spracovanie lokálnych produktov v rámci projektu SKHU Local+1. V jednom z nich budú spracovávané ovocné šťavy, a v druhom sa budú pražiť semiačka. Očakávané ukončenie projektu je plánované na začiatok roka 2022.

Projekt Through renovation to the education je prvým úspešne ukončeným projektom Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Vďaka nemu boli v Encsi v Abaúji Területfejlesztési Önkormányzati Szövetség a v Moldave nad Bodvou v Strednej odbornej škole agrotechnickej obnovené priestory určené na vzdelávacie účely. Od konca projektu v decembri 2020 sa priestory aktívne využívajú na rôzne vzdelávacie aktivity a konferencie v rámci akčného plánu, (ako napr. školenia pre nezamestnaných z projektu Find your way), ale aj mimo neho, o čom sa môžete presvedčiť aj na fotkách.

Pred pár dňami sme zdieľali na našej stránke rozhovor s vedúcim partnerom projektu SKHU Local+2, Tiborom Horváthom, v ktorom ste si mohli prečítať o tom, že stavajú nový závod na výrobu kyslej kapusty v maďarskej obci Hidasnémeti. Nižšie si môžete pozrieť aktuálne fotky a presvedčiť sa o tom, ako výstavba u projektového partnera TESZ-TEAM Kft. v rámci projektu SKHU Local+2 napreduje a blíži sa do finálnej fázy.

V rámci projektu SKHU Local + 2 bol u projektového partnera Agentúra GES postavený priestor na výrobu a predaj lokálnych produktov v Košiciach. Aktuálne prebiehajú posledné prípravy a v blízkej budúcnosti sa očakáva otvorenie. Aj týmto krokom prinášame lokálne produkty bližšie k Vám vďaka Cezhraničnému akčnému plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát.