Aktuality

Dňa 10. mája 2022 sa uskutočnilo v Gagyapáti slávnostné odovzdanie dvoch závodov a to závod na spracovanie zdravých ovocných štiav a pražiareň semiačok, kde sa budú vyrábať čerstvo pražené semiačka. Výrobky pestované a spracované v regióne budú čoskoro k dispozícii na pultoch obchodov a miestnych farmárskych trhov. Projekt je súčasťou Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát podporovaný z programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko. Prajeme veľa úspechov!

Dlho očakávaná chvíľa prišla. Do Košíc dorazila nová receptúra lahodnej zmrzliny a nielen to! Návštevníkov čakajú chutné a očiam lahodiace koláče. Toto všetko sa pripravilo pri príležitosti slávnostného odovzdania Cukrárne a predajne lokálnych produktov Gesto GELATO&PASTRY, ktoré sa konalo 6.5.2022 v Košiciach. Ide o ďalší projekt, ktorý je súčasťou Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Vďaka podpore z programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko v celkovej výške 158 189,98 eur mohol partner projektu „AGENTÚRA GES“ spol. s r.o. rozšíriť svoje kapacity aj o novú časť. Bude slúžiť na využitie lokálnych produktov na cukrárenské výrobky. Na otvorenie samotnej prevádzky si návštevníci budú musieť počkať ešte dva týždne.

Projekt WE are EuROPE v rámci programu Europe for Citizens sa zameriava na podporu vytvárania účinnejších opatrení zameraných na problém chudoby, ktorá postihuje niektoré európske krajiny. Tento problém sa týka mnohých mladých ľudí a je dôsledkom hospodárskej krízy a nedostatkom solidarity medzi krajinami.

Cieľom Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát je už od roku 2019 rozvíjať oblasť tohto regiónu pomocou jeho vnútorného potenciálu, ktorým je lokálna produkcia. 🏭 Prvým krokom bolo odovzdanie piatich trhovísk ešte počas minulého roka. Tento rok pokračujeme s odovzdávaním tovární. Prvou z nich bola továreň na výrobu tekvicového oleja v Buzici, ktorú sme slávnostne odovzdali 4.5.2022 a budeme ďalej pokračovať s továrňami na výrobu ovocných štiav, pražených semienok a kyslej kapusty.🌻🥗 Gratulujeme spoločnosti BARTRANZ, s.r.o

EZÚS Via Carpatia sa výrazným spôsobom angažuje aj v environmentálnych témach a prechode na obehovú ekonomiku. Pri príležitosti Dňa Zeme sme sa 22.4.2022 zúčastnili na na Eko Dni v Moldave nad Bodvou, ktorý bol organizovaný miestnym Mestským kultúrnym strediskom. V rámci podujatia sme predstavili naše projekty, aktivity a úspechy, ktoré sme v rámci danej problematiky dosiahli.Dňa 30.03.2022 sa v obci Forro v Maďarsku uskutočnila záverečná vzdelávacia aktivita - Workshop s Personálnou agentúrou. Workshop sa uskutočnil v rámci implementácie projektu Find your way - "Nájdi si cestu na trh práce" programu spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko. Účastníkom boli odprezentované voľné pracovné ponuky a taktiež mali možnosť individuálnej konzultácie so zástupcom personálnej agentúry. Všetkým účastníkom prajeme veľa úspechov pri uplatňovaní sa na trhu práce.

Nové technológie a prístupy môžu výrazným spôsobom pomôcť pri starostlivosti o seniorov a pomôcť starším ľudom ostať v domcom prostredí. Preto EZÚS Via Carpatia a Sociální služby Praha 9 v rámci projektu I-CARE SMART zorganizovali v Prahe exkurziu a prednášky týkajúce sa týchto technológií pre pracovníkov, ktorí pracujú so seniormi v zariadeniach pre seniorov z Košického kraja.