Aktuality

Projekt Through renovation to the education je prvým úspešne ukončeným projektom Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Vďaka nemu boli v Encsi v Abaúji Területfejlesztési Önkormányzati Szövetség a v Moldave nad Bodvou v Strednej odbornej škole agrotechnickej obnovené priestory určené na vzdelávacie účely. Od konca projektu v decembri 2020 sa priestory aktívne využívajú na rôzne vzdelávacie aktivity a konferencie v rámci akčného plánu, (ako napr. školenia pre nezamestnaných z projektu Find your way), ale aj mimo neho, o čom sa môžete presvedčiť aj na fotkách.

Pred pár dňami sme zdieľali na našej stránke rozhovor s vedúcim partnerom projektu SKHU Local+2, Tiborom Horváthom, v ktorom ste si mohli prečítať o tom, že stavajú nový závod na výrobu kyslej kapusty v maďarskej obci Hidasnémeti. Nižšie si môžete pozrieť aktuálne fotky a presvedčiť sa o tom, ako výstavba u projektového partnera TESZ-TEAM Kft. v rámci projektu SKHU Local+2 napreduje a blíži sa do finálnej fázy.

V rámci projektu SKHU Local + 2 bol u projektového partnera Agentúra GES postavený priestor na výrobu a predaj lokálnych produktov v Košiciach. Aktuálne prebiehajú posledné prípravy a v blízkej budúcnosti sa očakáva otvorenie. Aj týmto krokom prinášame lokálne produkty bližšie k Vám vďaka Cezhraničnému akčnému plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát.

Tešíme sa, že môžeme byť súčasťou úspechu nášho partnera, s ktorým spolupracujeme v rámci cezhraničného projektu "Development of local + products 2". Projekt sa zameriava na zvýšenie pridanej hodnoty vytvorených agroproduktov a zároveň na zvýšenie kapacít pre vyššiu úroveň spracovania.

Veľký záujem o lokálne produkty nás inšpiruje ďalej pracovať. Po úspešne zrealizovaných agrofestivaloch zameraných práve na lokálnu produkciu sme sa tentokrát v rámci projektu Local image stretli s našim projektovým partnerom - Ekonomickou univerzitou v Bratislave, aby sme sa dohodli na ďalších krokoch v projekte. Pripravujeme pre Vás totiž webovú platformu, na ktorej nájdete lokálnych producentov aj z Vášho okolia. Sme radi, že aj touto formou môžeme podporiť lokálnu produkciu v regióne vďaka Cezhraničnému akčnému plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát.

Obnovu kaštieľa zabezpečuje Jövő Útja Nonprofit Kft./Via Carpatia EGTC v rámci projektu „Élő történelem“. V rámci projektu sa uskutoční prvá fáza rekonštrukcie kaštieľa, ktorá zahŕňa statické vystuženie základov zničeného kaštieľa, spojenie oddelených a roztrieštených stien. Dokončia sa nové železobetónové vence a dosky, zrútené klenby budú prestavané a budova dostane novú strechu, aby sa zabezpečilo jej dlhodobé prežitie. Predpokladaný termín odovzdania je december 2021.

Dňa 03.11.2021 sa v rámci implementácie projektu Find your way - "Nájdi si cestu späť na trh práce" programu spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko uskutočnil v poradí druhý online Workshop na tému Sociálne podnikanie a farmárčenie.

V Košiciach sa dňa 21.10.2021 konalo druhé kolo školenia Odborných garantov organizované Európskym zoskupením územnej spolupráce Via Carpatia s r. o. v rámci projektu „SKHU IT EDUCATION“. Cieľom školenia bolo oboznámiť účastníkov s aktívnym využívaním LEGO® Education SPIKE™ Prime robotov, predstaviť LEGO® Education prístup k učeniu, plánovanie hodiny spojené s využívaním robotov, manažment triedy, praktické ukážky a i.

V rámci projektu SKHU Markets, ktorý je súčasťou Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát bolo v lete odovzdaných 5 novopostavených trhovísk. Realizácia projektu v obci Gagyvendégi u vedúceho partnera projektu Szép Cserehát Nonprofit Szociális Szövetkezet však pokračuje naďalej.