News

Radi by sme Vám predstavili pokrok ďalšieho z projektových partnerov Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Na priložených fotkách môžete vidieť, ako v obci Gagyapáti vznikajú dva závody na spracovanie lokálnych produktov v rámci projektu SKHU Local+1. V jednom z nich budú spracovávané ovocné šťavy, a v druhom sa budú pražiť semiačka. Očakávané ukončenie projektu je plánované na začiatok roka 2022.

Projekt Through renovation to the education je prvým úspešne ukončeným projektom Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Vďaka nemu boli v Encsi v Abaúji Területfejlesztési Önkormányzati Szövetség a v Moldave nad Bodvou v Strednej odbornej škole agrotechnickej obnovené priestory určené na vzdelávacie účely. Od konca projektu v decembri 2020 sa priestory aktívne využívajú na rôzne vzdelávacie aktivity a konferencie v rámci akčného plánu, (ako napr. školenia pre nezamestnaných z projektu Find your way), ale aj mimo neho, o čom sa môžete presvedčiť aj na fotkách.

Pred pár dňami sme zdieľali na našej stránke rozhovor s vedúcim partnerom projektu SKHU Local+2, Tiborom Horváthom, v ktorom ste si mohli prečítať o tom, že stavajú nový závod na výrobu kyslej kapusty v maďarskej obci Hidasnémeti. Nižšie si môžete pozrieť aktuálne fotky a presvedčiť sa o tom, ako výstavba u projektového partnera TESZ-TEAM Kft. v rámci projektu SKHU Local+2 napreduje a blíži sa do finálnej fázy.

V rámci projektu SKHU Local + 2 bol u projektového partnera Agentúra GES postavený priestor na výrobu a predaj lokálnych produktov v Košiciach. Aktuálne prebiehajú posledné prípravy a v blízkej budúcnosti sa očakáva otvorenie. Aj týmto krokom prinášame lokálne produkty bližšie k Vám vďaka Cezhraničnému akčnému plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát.

Tešíme sa, že môžeme byť súčasťou úspechu nášho partnera, s ktorým spolupracujeme v rámci cezhraničného projektu "Development of local + products 2". Projekt sa zameriava na zvýšenie pridanej hodnoty vytvorených agroproduktov a zároveň na zvýšenie kapacít pre vyššiu úroveň spracovania.

Veľký záujem o lokálne produkty nás inšpiruje ďalej pracovať. Po úspešne zrealizovaných agrofestivaloch zameraných práve na lokálnu produkciu sme sa tentokrát v rámci projektu Local image stretli s našim projektovým partnerom - Ekonomickou univerzitou v Bratislave, aby sme sa dohodli na ďalších krokoch v projekte. Pripravujeme pre Vás totiž webovú platformu, na ktorej nájdete lokálnych producentov aj z Vášho okolia. Sme radi, že aj touto formou môžeme podporiť lokálnu produkciu v regióne vďaka Cezhraničnému akčnému plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát.

Obnovu kaštieľa zabezpečuje Jövő Útja Nonprofit Kft./Via Carpatia EGTC v rámci projektu „Élő történelem“. V rámci projektu sa uskutoční prvá fáza rekonštrukcie kaštieľa, ktorá zahŕňa statické vystuženie základov zničeného kaštieľa, spojenie oddelených a roztrieštených stien. Dokončia sa nové železobetónové vence a dosky, zrútené klenby budú prestavané a budova dostane novú strechu, aby sa zabezpečilo jej dlhodobé prežitie. Predpokladaný termín odovzdania je december 2021.

Dňa 03.11.2021 sa v rámci implementácie projektu Find your way - "Nájdi si cestu späť na trh práce" programu spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko uskutočnil v poradí druhý online Workshop na tému Sociálne podnikanie a farmárčenie.

V Košiciach sa dňa 21.10.2021 konalo druhé kolo školenia Odborných garantov organizované Európskym zoskupením územnej spolupráce Via Carpatia s r. o. v rámci projektu „SKHU IT EDUCATION“. Cieľom školenia bolo oboznámiť účastníkov s aktívnym využívaním LEGO® Education SPIKE™ Prime robotov, predstaviť LEGO® Education prístup k učeniu, plánovanie hodiny spojené s využívaním robotov, manažment triedy, praktické ukážky a i.

V rámci projektu SKHU Markets, ktorý je súčasťou Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát bolo v lete odovzdaných 5 novopostavených trhovísk. Realizácia projektu v obci Gagyvendégi u vedúceho partnera projektu Szép Cserehát Nonprofit Szociális Szövetkezet však pokračuje naďalej.